Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) se počet přepravených cestujících se v červnu snížil o 7,1 procenta po poklesu o 9,2 procenta v květnu a došlo k zřejmé stabilizaci přepravy.

Pokles se podle IATA zmírnil jak u cestujících první a business třídou, tak ekonomickou třídou. U prémiových tříd, které pokles postihuje mnohem výrazněji, se propad zmírnil na 21,3 procenta z květnových 23,6 procenta. V ekonomické třídě se počet cestujících snížil o 5,5 procenta po květnovém poklesu o 7,6 procenta.

Lety první a business třídou jsou pro aerolinky mnohem lukrativnější. Na celkovém počtu přepravených cestujících se podílejí sedmi až deseti procenty, ale na celkových příjmech 25 až 30 procenty. Mnoho aerolinek se snaží udržet cestující v business třídě výrazným snížením cen. Příjmy aerolinek z prodeje letenek první a business třídou kvůli tomu podle předběžných odhadů klesly v červnu zřejmě až o 40 procent.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Statistika sdružení nezahrnuje vnitrostátní přepravu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru