Polsko schválilo prodej loděnic katarskému investorovi za 380 milionů zlotých (2,3 miliardy Kč) v červenci. Prodej měl ukončit dlouhodobý spor s Bruselem kvůli státní pomoci loděnicím. Nový investor měl původně zaplatit za loděnice již 21. července, požádal však o odložení platby do 17. srpna. Ani v tomto termínu však peníze neposlal.

Ministr státního pokladu Aleksander Grad uvedl, že katarskému investorovi se kvůli globální ekonomické krizi nepodařilo získat finance na nákup loděnic. Dodal však, že zájem o koupi současně vyjádřil jiný katarský investor, státní společnost Qatar Investment Authority. Ministerstvo má na dokončení prodeje čas do 31. srpna. Pokud se nepodaří do té doby transakci uzavřít, bude Polsko požadovat od QInvest odškodné. "Chci věřit, že to skončí úspěšně," uvedl Grad.

Případné zrušení privatizace by mohlo stát Grada místo. Premiér Donald Tusk již dříve varoval, že pokud se nepodaří prodat loděnice do konce srpna, Grada odvolá.

Akcionáři QInvestu jsou Qatar Islamic Bank a Gulf Finance House. Mluvčí QInvestu Susie Paganová se odmítla k prodeji vyjádřit. QInvest uvedl, že fungoval pouze jako poradce pro blíže neurčeného klienta, napsaly agentury AP a Reuters.

Podle dřívějších zpráv chtěl nový majitel v Gdyni vyrábět tankery k převozu zkapalněného plynu LNG. Ve Štětíně se mělo vyrábět vybavení z oceli pro lodní i zbrojní průmysl. Lodě vyráběné v Gdaňsku měly sloužit mimo jiné k převozu plynu z Kataru do Polska. Polsko uzavřelo v červenci s Katarem dvacetiletý kontrakt na dodávky LNG.

Polské loděnice se potýkají s tíživou finanční situací a silnou konkurencí z Asie již řadu let. Ze tří velkých loděnic v Polsku se zatím státu podařilo prodat pouze loděnice v Gdaňsku, které před dvěma lety koupila od státu polská firma ISD Polska, jež patří do skupiny ukrajinské společnosti Donbas. I Gdaňsku, k němuž mají Poláci obzvláště silné citové vazby, protože tam vzniklo protikomunistické odborové hnutí Solidarita, ale nadále hrozí velké finanční problémy a propouštění a minulý měsíc obdržely loděnice státní pomoc 251 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru