Občanská demokratická strana navrhuje po letošních parlamentních volbách schválit státní rozpočet na rok 2010 s deficitem převyšujícím 200 miliard korun. Zároveň však hodlá během prvního poletí příštího roku připravit 18měsíční rozpočet na druhé pololetí 2010 a celý rok 2011. Tento rozpočet bude reagovat na aktuální stav ekonomiky, řekl v úterý novinářům místopředseda ODS Petr Nečas.

Některé návrhy ministra financí Eduarda Janoty, které předpokládají například škrty ve výdajích a zvýšení některých daní, by podle Nečase mohly být obsaženy v uvedeném 18měsíčním rozpočtu. Rozpočtové provizorium na rok 2010, které by mohlo nastat v případě neschválení rozpočtu, Nečas považuje za velmi nebezpečné zejména kvůli zastavení spolufinancování evropských projektů a komplikacím při vyplácení sociálních dávek.

Rozpočet v podání Janoty 

Janota chce snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 70 miliard korun. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i se zvýšením spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun.

Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude podle Janoty navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. Jestliže se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun. Janota plánuje i zdvojnásobení daně z nemovitostí. Daň z převodů nemovitostí by podle něj měla stoupnout ze tří na pět procent. Chce také zvýšit stropy na zdravotní a sociální pojištění.

Janota podporuje i postup, aby se v příštím roce nezvyšovaly důchody v případě, že růst cen nepřekročí hranici dvou procent, kdy zákon nařizuje penze zvýšit. Další úspory by měly přinést úspory ve státní správě, zejména na mzdách, a hodlá také snížit státní podporu stavebního spoření.

O podkladech k rozpočtu a návrzích na snížení schodku bude ještě jednat Janota s premiérem Janem Fischerem a pak o něm bude ještě debatovat rada ekonomických ministrů a Národní ekonomická rada vlády (NERV). Fischer v pondělí novinářům bez bližších podrobností řekl, že za nynějších okolností kriticky vážných výpadků rozpočtových příjmů si dovede cestu škrtů ve výdajích a zvyšování daní představit. Janota k tomu dodal, že ve spojení s návrhy NERV jde vlastně o doporučení vládě, jež vzejde po volbách.

Návrh rozpočtu by měla vláda měla projednávat 30. září. Rozpočet, který poté předloží Poslanecké sněmovně, bude mít zřejmě schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru