Americké akcie v pondělí utrpěly nejprudší pokles za sedm týdnů, protože ekonomické údaje z Japonska a neuspokojivé vyhlídky americké maloobchodní společnosti Lowe's vyvolaly pochybnosti ohledně hospodářského oživení.

Index Dow Jones klesl o dvě procenta na 9135,34 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 2,43 procenta na 979,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq o 2,75 procenta na 1930,84 bodu.

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle vládních údajů stoupla o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům. Vymanila se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války. Tempo jejího růstu však zaostalo za očekáváním, což vedlo k rozsáhlým prodejům na asijských trzích, jež se přenesly také do Evropy a Severní Ameriky.

Společnost Lowe's, která je druhým největším prodejcem potřeb pro kutily v USA, se propadla o více než deset procent poté, co omezila plány na expanzi a zveřejnila překvapivě slabou prognózu pro třetí čtvrtletí. Posílila tak obavy ohledně spotřebitelských výdajů. Dolů proto zamířily rovněž akcie většího rivala Home Depot.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru