Pražská burza začala nový týden výrazným oslabením a na konci pondělního obchodování není titulu, který by dokázal udržet hodnoty z minulého týdne. Vyplývá to z údajů burzy.

Hlavní index PX ubral silných 3,65 procenta a zakončil na úrovni 1128 bodů. Největší ztráty byly zaznamenány u bank a realitních emisí. "V tomto týdnu expirují opce v USA a tak se připravme na volatilní týden. Investoři mají sklon kupovat při prvních poklesech, tato taktika však nemusí být tento týden tou nejlepší variantou," uvedl z burzovní společnosti Fio Pavel Hadroušek.

Nejvíce oslabily akcie ECM, a to o 9,20 procenta na 356,50 koruny, silný pokles si zapsaly i akcie CETV a Orca. "V souladu se světovým vývojem se nedařilo bankám, typicky cyklickým titulům (NWR, CME) a nejvíce padaly realitní developeři (Orco o 6,5%, ECM dokonce o 9,2%)," uvedl analytik Komernčí banky Josef Němý.

Erste Bank pod hladinou 700 korun

Silný propad zaznamenal bankovní sektor pod vlivem zahraničních trhů. Akcie Erste Bank se tak znovu propadly znovu pod hladinu 700 korun a v současnosti oscilují na 691,4 korunách. Cenné papíry Komerční banky spadly o 5,85 procenta na 3476 korun.

S výrazným poklesem se potýkala i energetická společnost  ČEZ a těžební petrochemický holding Unipetrol. "Nejlépe se vedlo defenzivním titulům Philip Morris ČR a Telefonica O2 ČR, přesto obě emise i tak oslabily, o 0,8% resp. O 1,4%, " dodal Němý.

Akciové burzy padaly v pondělí takřka všude na světě, protože investoři se začali obávat, že předchozí růst byl příliš prudký a předběhl oživení ekonomiky. Západoevropské akcie ztrácí zhruba 2,5%, podobně jako sousední burzy v Maďarsku a v Polsku. "Při pohledu na jednotlivá odvětví jsou na tom zřejmě nejhůř banky, výrazně ztrácí ale například také automobilky," uzavřel Němý. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru