Japonská automobilka Toyota Motor hodlá v březnu ukončit výrobu v kalifornské továrně, kterou od roku 1984 provozovala společně s americkým rivalem General Motors. Informoval o tom japonský list Asahi šimbun. Podle mluvčího Toyoty však ještě nepadlo oficiální rozhodnutí.

GM se v červnu rozhodla převést svůj 50procentní podíl v továrně na firmu Motors Liquidation. Ta spravuje méně kvalitní aktiva GM, která zůstala v bankrotovém režimu.

Kalifornští zákonodárci i guvernér Arnold Schwarzenegger se Toyotu snaží přesvědčit k záchraně továrny a jejích 4500 pracovních míst. Podle analytiků by však uzavření ztrátové továrny, která nyní využívá méně než polovinu svých kapacit, bylo pro Toyotu pozitivní, napsala agentura Reuters.

Celosvětová poptávka po automobilech byla zasažena globální finanční krizí, která vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Nyní však poptávka v řadě zemí oživuje díky vládním opatřením na podporu prodeje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru