Ve sklárnách v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí zkrachovalého novoborského Crystalexu, se dnes po osmiměsíční pauze znovu rozjela výroba. Do práce zatím nastoupilo si pět desítek sklářů a další je budou následovat v úterý a ve středu. Dohromady bude ve výrobě nápojového skla pracovat přes 80 lidí. Řekla to v pondělí předsedkyně odborové organizace podniku Helena Langrová.

V pondělí ráno se rozjela leptárna a částečně také malírna, kde zatím pracuje osm malířek. Další se k nim přidají v úterý, ve středu by měli do práce nastoupit i lidé, kteří budou nápojové sklo skladovat a balit.

"Jsou to všechno bývalí zaměstnanci. Není tam nikdo, kdo by tu dříve nepracoval," řekla Langrová. Bývalí zaměstnanci karolinské sklárny museli z podniku odejít začátkem roku. Většina skončila na úřadech práce a musela čekat, zda se vůbec podaří výrobu skla obnovit. "Všichni jsou z toho nadšení, že byli vybraní zrovna oni, protože se do práce vrací zhruba třetina lidí," poznamenala Langrová.

Práce na čtyři až pět měsíců 

Skláři zaměstnaní prostřednictvím pracovní agentury mají zatím smlouvy na jeden měsíc. Podle odborů by ale zakázka určená pro letošní vánoční trh měla dát lidem práci na čtyři až pět měsíců, během kterých by se mělo podařit podnik prodat. "Věříme, že už by to plynule mohlo přejít pod nového vlastníka," doplnila šéfka podnikových odborů.

Crystalex ze sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) je od poloviny března v konkurzu a o práci přišlo na 1600 jeho zaměstnanců, v Karolince se to týkalo asi 260 lidí. Sklárna se bude prodávat společně s hlavním závodem Crystalexu v Novém Boru a Českolipsku a provozem v Hostomicích na Teplicku. V druhém kole probíhajícího výběrového řízení se o ně utká sedm zájemců.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru