Zahraniční obchod v eurozóně zažívá boom a skončil v červnu s přebytkem 4,6 miliardy eur. Ještě v květnu byl v plusu 2,1 miliardy. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Mírné zlepšení lze vidět u celé Evropské unie, kde zahraniční obchod skončil v deficitu 4,3 miliardy eur, avšak v květnu dovozy převýšily vývoz z unie o 7,2 miliardy eur.

V meziměsíčním srovnání v červnu sezonně upravený vývoz narostl v eurozóně o 0,1 procenta, zatímco dovoz zůstal stabilní. V případě celého bloku EU export propadl o 0,3 procenta a import o 1,4 procenta.

Snížení deficitu u energií

Deficit Evropské unie u energií se podle Eurostatu snížil. Zatímco v období leden až květen 2009 dosahoval minus 92,9 miliardy eur, ve stejném období loňského roku to bylo minus 147,9 miliardy.

Poklesl naopak přebytek u strojů a vozidel, a to o 36,3 miliardy v lednu až květnu 2009 proti 59,8 miliardy loni. Propadly také obchodní toky mezi EU a všemi jejími hlavními partnery. Největší pokles exportů se týkal Ruska (-39 procent v lednu až květnu 2009) proti stejnému období loňska, Turecka (-33 procent) či Jižní Koreje (-23 procent). U dovozů se propady týkaly Ruska (-43 procent) či Japonska s Brazílií (-29 procent).

V Česku zahraniční obchod v přebytku 20,4 miliardy 

Zahraniční obchod v Česku si díky snížení deficitu bilance obchodu s minerálními palivy v červnu polepšil. Podle předběžných údajů se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil vývoz o 1,6 procenta a dovoz klesl o 1,5 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 20,4 miliardy korun, který byl meziročně o 6,5 miliardy korun vyšší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziročně však vývoz klesl o 15,1 procenta a dovoz o 19,3 %. Vývoz a dovoz klesají již devátý po sobě jdoucí měsíc. V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám došlo k většímu poklesu zahraničního obchodu v přepočtu na eura a zejména na dolary. Červen měl proti stejnému měsíci roku 2008 o jeden pracovní den méně.

Přebytek obchodní bilance dosáhl druhé nejvyšší hodnoty od vzniku samostatné České republiky (po 22,5 miliardy korun letos v březnu). Červnová bilance je kladná nepřetržitě od roku 2004. Meziroční přírůstek kladného salda byl převážně ovlivněn zmenšením schodku bilance obchodu s minerálními palivy o 6,0 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru