Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o 0,9 procenta proti předchozím třem měsícům. Vymanila se tak ze své nejdelší recese od druhé světové války díky růstu exportu a vládním výdajům. Podle analytiků však druhou největší ekonomiku světa ještě čeká dlouhá cesta k trvalému oživení.

Japonsko vykázalo první růst za posledních pět čtvrtletí. V letošním prvním čtvrtletí se japonský hrubý domácí produkt propadl o revidovaných 3,1 procenta a v posledním čtvrtletí loňského roku o rekordních 3,5 procenta.

"Dnešní údaje byly taženy stimulačními kroky v Japonsku a zahraničí, takže japonská ekonomika má daleko k udržitelnému růstu," řekl hlavní ekonom firmy Barclays Capital pro Japonsko Kjohei Morita.

Podle agentury Reuters nicméně bude růst japonské ekonomiky v příštích čtvrtletích pravděpodobně pokračovat, což by poskytlo další důkaz, že největší škody způsobené světovou finanční krizí již byly překonány.

V celoročním přepočtu japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o 3,7 procenta. Spojené státy vykázaly ve stejném období pokles o procento a eurozóna o 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru