Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy přehodnotí platy nejvyšších manažerů v sedmi podnicích, které dostaly státní pomoc. Jsou mezi nimi i pojišťovna AIG a automobilový koncern General Motors. Revizi provede Kenneth Feinberg, který je tím pověřený.

Jde o první případ vůbec, kdy bude zástupce federální vlády přehodnocovat navržené balíky odměn pro nejvyšší manažery v soukromé sféře a bude je smět vetovat. Feinberg dříve řídil státní fond pro kompenzace rodinám obětí teroristických útoků z 11. září 2001.

60 dní, které otřesou firmami? 

Feinberg bude mít 60 dní na to, aby odměny zamítl či schválil. Plány odměn předložily v tomto týdnu podniky, které státní pomoc přijaly; konečným termínem byl tento pátek. Předpokládá se, že revize bude hotova do konce října.

Vedle AIG a GM bude Feinberg pracovat ještě na materiálech od Bank of America, Citigroup, GMAC, Chrysler Group a Chrysler Financial. Společnosti dostaly celkem od státu k dispozici přes 200 miliard dolarů.

Mluvčí ministerstva financí ale v pátek upozornil, že 60denní lhůta nezačala pátkem. Lhůta začne, až Feinberg rozhodne, že jsou předložená podniková data kompletní. Posouzení každého materiálu mu přitom může trvat několik dní či týdnů.

Posuzovat se budou návrhy odměn pro 25 nejlépe placených manažerů. Kromě toho Feinberg přehodnotí širší schéma kompenzací pro dalších 75 nejlépe placených lidí v každé firmě.

Feinberga čeká nevděčné bilancování. Na jednu stranu je pod tlakem veřejnosti, kterou ohromné balíky manažerských odměn pobuřují. Na druhou stranu musí zajistit, aby v problémových finančních institucích a automobilkách zůstali talentovaní manažeři schopní vyvést tyto společnosti z potíží.

Kritika zprava 

Snaha Obamovy administrativy kontrolovat odměny má kritiky zejména u zastánců volného trhu. A podle expertů na manažerské odměny by měl Feinberg ve sledovaných firmách spíše požadovat změny, které zajistí, aby odměny manažerů odpovídaly jejich výkonům.

Samy společnosti k tomu řekly jen málo. Tisková mluvčí GM jen zmínila přesvědčení koncernu, že jsou odměny v GM v souladu s pravidly. Jiné podniky uvedly, že se státními úředníky na přípravě balíku odměn spolupracovaly, napsala agentura AP.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru