Namísto "pastelkovného" by bylo podle předsedy zelených a exministra školství Ondřeje Lišky moudré výnosy investovat také do vzdělávání. Uvedl to na tiskové konferenci v reakci na oznámení pololetních výsledků ČEZu.

Společnost v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o téměř 11 procent na 32 miliard korun. ČSSD slibuje voličům z výnosu vyplatit důchodcům 13. penzi.

"Politické strany se předhánějí, jaké volební dárečky zabalí do stužky ČEZu. Bylo by chybou, aby byly (dividendy státu) jednorázově projezeny na sliby, které nepřinesou dlouhodobý užitek," uvedl Liška. Bylo by podle něj ale i chybou, kdyby se peněz stát vzdal ve prospěch ČEZ.

Za první pololetí ČEZ investoval více než 21 miliard korun, především do výstavby nových výrobních kapacit a do navyšování výkonu jaderných elektráren.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. Sociální demokraté chtějí z výnosů firmy důchodcům na konci března vyplatit mimořádný příspěvek ve výši 2400 korun. Sociální demokraté již dříve avizovali, že chtějí prosadit 13. důchody, na které by bylo potřeba pět až sedm miliard korun. Jako zdroj těchto peněz chtějí použít státní podíl na zisku společnosti ČEZ, který by měl podle předsedy Jiřího Paroubka být asi 20 miliard korun. "Pokud ČSSD po volbách bude u moci, nebude problém celou věc legislativně vyřešit tak, aby mohly být mimořádné důchody vyplacené k 31. březnu 2010," uvedl nedávno šéf ČSSD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru