Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci vykázala díky automobilovému průmyslu první nárůst od loňského října a vzrostla více, než se očekávalo. Produkce celého průmyslu se proti předešlému měsíci zvýšila o 0,5 procenta, sdělila v pátek centrální banka USA (Fed).

Ekonomové podle ankety agentury Thomson Reuters očekávali, že po červnovém poklesu o 0,4 procenta dosáhne červencový nárůst 0,3 procenta. Produkce zpracovatelského průmyslu vzrostla o celé jedno procento, protože automobilky zvedly produkci o 20,1 procenta a výroba motorových vozidel se zvýšila z červnového ročního tempa 4,1 milionu na 5,9 milionu.

Automobilovou produkci podnítil vládní program šrotovného, který byl z původní jedné miliardy dolarů posílen na tři miliardy. K oživení odvětví přispěly také ukončené restrukturalizace automobilek GM a Chrysler, které vystoupily z bankrotového režimu. Bez započítání automobilového průmyslu však průmyslová výroba klesla o 0,1 procenta.

Míra využití výrobních kapacit, která ke konci nynější hospodářské recese naznačuje, kolik nevyužitých kapacit v ekonomice existuje, mírně stoupla na 68,5 procenta. Je však stále 12,4 procentního bodu pod průměrem let 1972-2008.

Spotřebitelské ceny prudce padají

Další statistiku o vývoji spotřebitelských cen za červenec oznámilo americké ministerstvo práce. Ceny se v tomto měsíci meziročně snížily o 2,1 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1950.

Ceny energie se meziročně propadly o 28,1 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny beze změny po červnovém nárůstu o 0,7 procenta. Ceny potravin klesly o 0,3 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2002, napsala agentura Reuters.

Hrubý domácí produkt Spojených států se podle předběžných údajů ve druhém čtvrtletí snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.

Přední poradce Bílého domu Larry Summers v pondělí prohlásil, že Spojené státy sice položily základy pro oživení domácí ekonomiky, ale toto oživení bude pomalé.