Prezident Václav Klaus svým podpise stvrdil v pátek několik vládních novel zákona a nových změn v rámci Evropské unie. První změna by se měla týkat živnostníků, kteří budou moci uplatňovat vyšší výdajové paušály.

Další změny se budou týkat pojišťovnictví, kde byl schválen nový zákon. V rámci Evropské unie dojde od listopadu ke sjednocení podmínek platebního styku.

Vyšší paušály pro živnostníky

Výdajové paušály mohou využít někteří podnikatelé místo toho, aby podrobně dokládali své výdaje, které si odečítají ze základu daně. Informoval o tom mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat.

Zvýšení daňových výdajových paušálů je součástí vládní novely zákona o povinném značení lihu. Do novely ho během projednávání ve sněmovně navrhl vložit poslanec ODS Michal Doktor.

Novela se původně dotýkala především novinek v povinném značení lihu. Mění například definici spotřebitelského balení lihovin. Nově se třeba bude spotřebitelským balením rozumět nejvýše šestilitrová nádoba s alkoholickým nápojem určená k prodeji konečnému spotřebiteli. Novela také upravuje způsob zacházení s páskami, kterými se alkohol označuje, i tresty za porušení zákona.

Podnikatelé budou moci nové limity využít zpětně již za letošní rok. U řemeslníků nebo zemědělců se zvyšují na 80 procent z nynějších 60 procent, u ostatních živností na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstanou na 30 procentech.

Sjednocení podmínek platebního styku

Prezident také podepsal zákon, který sjednocuje podmínky platebního styku v tuzemsku a Evropské unii. Norma například zkrátí lhůty pro převod peněz v bankách na dva dny ze současných tří. Zákon by měl začít platit k letošnímu 1. listopadu, a to z toho důvodu, aby ve všech členských státech EU nabyl účinnosti ve stejný den. Norma zavádí pravidla příslušné evropské směrnice, kterou ČR musí převzít.

Cílem zákona je mimo jiné upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.

Zákon také stanoví, že poplatky za převody peněz musí být přiměřené a musí odpovídat skutečným nákladům poskytovatele. Zákazník by také neměl platit za informace, které mu musí firma poskytnout ze zákona.

Větší ochrana a informovanost u pojišťoven

Klaus svým podpisem také stvrdil nový zákon o pojišťovnictví, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů pojišťoven i jejich ochranu. Zákon má vstoupit v platnost v lednu příštího roku. Prezident dnes také podepsal novelu zákona o celní správě.

Spotřebitelé by měli nově být například informováni o finanční situaci pojišťovny či o složení jejích akcionářů; zájemci o uzavření životního pojištění pak také třeba o riziku investice. Zákon umožní pojišťovnám výjimku z diskriminace: budou moci zohledňovat klienty podle věku, pohlaví nebo zdravotního stavu.

Vývozní úvěry i od Komerčních bank

Podle novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou zase budou moci firmám poskytovat státem podporované vývozní úvěry i běžné komerční banky. Změna zákona, na které spolupracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí, je součástí protikrizového plánu vlády.

Státní podporu vývozu nyní zprostředkovává státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB). Poskytuje a financuje vývozní úvěry a další služby, jež s exportem souvisejí.

Novela má umožnit podporované úvěrování komerčními bankami prostřednictvím takzvaného mechanismu vyrovnávání úrokových sazeb. Zákon také mění přístup k podpoře exportu tím způsobem, že z podpory vývozu zboží národního původu přechází na podporu vývozu zboží v národním zájmu. To pomůže českým firmám pronikat na vybrané zahraniční trhy.