Šéfka americké diplomacie odjela do Afriky s tím, že tam pomůže americkým investorům a podpoří demokracii v jednotlivých státech. Po jedenácti dnech strávených na černém kontinentu ale nebilancují analytici její cestu zrovna pozitivně.

Chtěla povzbudit ekonomické vztahy, zároveň se ale musela dotknout citlivé otázky tamních zkorumpovaných režimů. "Clintonová neměla v Africe lehkou úlohu, protože musela  najít křehkou rovnováhu mezi slovy uznání a kritikou," zhodnotil pozici ministryně v afrických zemích list The Wall Street Journal.

Manželka někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona se během 11 dnů zastavila v Keni, Jihoafrické republice, Angole, Kongu. Její cestu hned na začátek zastínila nečekaná návštěva Billa v KLDR, po zbytek doby zase média dávala přednost ostré debatě o Obamově zdravotnické reformě v USA.

Co řekla Clintonová?

V keňském hlavním městě Nairobi americká ministryně uvedla, že podnikání a obchod v Africe se nemohou rozvíjet bez paralelního pokroku na poli demokracie, a pohrozila, že američtí investoři se budou vyhýbat zkorumpovaným africkým zemím.

"Skutečný ekonomický pokrok v Africe také záleží na odpovědnosti vlád, které odmítnou korupci, budou prosazovat vládu zákona a lidem budou předkládat výsledky své práce," prohlásila. "Takové země budou pro investory atraktivní," upozornila šéfka americké diplomacie.

Americká ministryně také upozornila na důležitost demokratických principů v Keni, v Angole a Nigérii, a to i přesto, že keňský premiér Raila Odinga ještě před návštěvou Clintonové podotkl, že Afrika "nepotřebuje přednášky o demokracii".

Ve hře ropa

Analytici nicméně připomínají, že Clintonová v Angole a Nigérii "kázala" o demokratickém pokroku nepříliš ostrým jazykem, což dávají do souvislosti s tím, že obě země patří k největším producentům ropy v subsaharské Africe.

Dovoz ze subsaharské Afriky do USA, z něhož přes 90 procent tvoří právě ropa a ropné produkty, totiž stále roste. Loni překročil 86 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). A USA mají zájem na tom, aby tento růst pokračoval.

Také v Jihoafrické republice podle odborníků Clintonová milosrdně nezmínila třeba potíže s korupcí, kterým v minulosti čelil prezident Jacob Zuma. Místo toho se zemi snažila povzbudit, co se její role coby vedoucí africké ekonomické a politické síly týče.