Deficit veřejných financí by měl letos podle odhadů České národní banky stoupnout na 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V květnu centrální banka odhadovala letošní deficit ve výši 4,3 procenta. Pro příští rok by se měl vyšplhat až na 6,4 procenta a v roce 2011 znovu klesnout na 5,9 procenta HDP. Vyplývá to z páteční Zprávy o inflaci publikované ČNB. Pro přijetí eura je přitom nezbytné dodržet tříprocentní hranici.

Podle ČNB by se měly zhoršovat i některé další ekonomické ukazatele. Například nezaměstnanost by měla letos stoupnout na 8,6 procenta a příští rok dokonce na 10,9 procenta. V roce 2011 odhaduje ČNB míru nezaměstnanosti ve výši 11,6 procenta.

Deficit veřejných financí kvůli zhoršenému výhledu tuzemské ekonomiky letos podle predikce ministerstva financí stoupne na 5,5 procenta a měl by se tak zvýšit na 198 miliard korun. Evropská komise odhaduje, že rozpočtový schodek ČR letos vzroste na 4,3 procenta HDP a příští rok se hospodaření propadne dokonce až na 4,9 procenta HDP.

Změna prognózy: pokles letošní ekonomiky o 4,3 procenta 

Ministerstvo financí předpokládá, že česká ekonomika letos klesne o 4,3 procenta a příští rok poroste jen o 0,3 procenta. V dubnové předpovědi přitom odhadovalo MF pokles o 2,3 procenta letos a růst o 0,8 procenta příští rok.

Podle ČNB, která oznámila v srpnu svůj odhad vývoje tuzemské ekonomiky, má v letošním roce poklesnout hrubý domácí produkt (HDP) o 3,8 procenta. V příštím roce pak banka počítá s opětovným růstem HDP o 0,7 procenta a v roce 2011 s růstem o 2,2 procenta.

Podle odhadů Evropské komise letos česká ekonomika klesne o 2,7 procenta a Mezinárodní měnový fond očekává letos propad o 3,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru