Ačkoli příjmy českých domácností v letošním prvním čtvrtletí meziročně reálně poklesly, lidé ušetřili o 170 miliard korun více, než ve stejném období loni. Zpomalil také růst spotřeby domácností. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření českých domácností v prvním čtvrtletí roku, kterou projedná v pondělí kabinet premiéra Jana Fischera. Souhrnnou informaci vládě předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

"Běžné příjmy domácností stouply výrazné méně, než v prvním čtvrtletí roku 2008, jen o 0,5 procenta, což znamená reálný pokles," konstatuje MPSV. Největším zdrojem peněžních příjmů domácností zůstaly mzdy, přičemž průměrná mzda představovala 22 328 korun.

Lidé mají více peněz ze sociálních dávek

Výrazně se ovšem zvýšily příjmy ze sociálních dávek. Lidé si za tyto peníze mohli koupit až o pět procent zboží a služeb víc. Naopak klesly příjmy zejména z nemocenské.

Za vyšší spořivostí tuzemských domácností stála podle ministerstva jejich nejistota, zda budou pravidelně dostávat výplatu a udrží si zaměstnání. Podle MPSV si lidé začátkem tohoto roku brali také méně peněžních půjček. Hlavní důvod těchto změn je podle ministerstva jasný, je jím hospodářská krize.

"V souvislosti s poklesem výkonnosti ekonomiky a zhoršující se situací mnoha firem se v první čtvrtletí meziročně snížila zaměstnanost o 0,2 procenta," uvádí dále MPSV. V souvislosti s tím také podle zprávy vzrostl objem peněz na výplaty podpor v nezaměstnanosti, a to téměř o dvě třetiny.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru