Raiffeisenbank, pátá největší banka v ČR podle objemu aktiv, v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 995,1 milionu korun. Výsledky ve čtvrtek zveřejnila banka, která tak z předních bank v tuzemsku vykázala nejsilnější meziroční růst ziskovosti.

ČSOB v pololetí stoupl čistý zisk o 7,3 procenta na 5,92 miliardy korun. Ostatním velkým bankám zisk klesl. České spořitelně meziročně o 4,4 procenta na 6,3 miliardy korun, GE Money Bank o 19,6 procenta na 1,23 miliardy korun, Komerční bance o desetinu na 5,8 miliardy korun a UniCredit Bank o takřka polovinu na 1,2 miliardy korun.

Úrokové výnosy Raiffeisenbank vzrostly o více než 22 procent na 3,1 miliardy korun především díky rostoucímu počtu klientů a přílivu depozit i úvěrů. Vklady klientů se meziročně zvýšily o 13 procent na 112,1 miliardy korun a poskytnuté úvěry vzrostly o osm procent na 140,6 miliardy.

Celkové náklady banky přes pokračující obchodní expanzi a mírný nárůst počtu zaměstnanců meziročně klesly o 2,5 procenta na 2,16 miliardy. "Snižování nákladů je jednou z hlavních priorit letošního roku," uvedla banka.

Další zhoršení v dohledu

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek činily 1,03 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 82 procent. Příjmy z poplatků klesly meziročně kvůli snižování poplatků o deset procent na 756 milionů korun. Objem aktiv Raiffeisebank stoupl meziročně o čtyři procenta na 175,5 miliardy korun.

"První polovina roku byla pro banku náročná, ale navzdory výraznému ekonomickému propadu se nám podařilo pokračovat v růstu. V příštích měsících čekáme další zhoršení dopadů ekonomické krize a zvýšení nákladů na úvěrové riziko napříč trhem," uvedl výkonný ředitel pro retailové bankovnictví Mário Drosc.

Raiffeisen International Bank-Holding, většinový majitel české Raiffeisenbank, hospodařila v letošním prvním pololetí s konsolidovaným ziskem 78 milionů eur, což je meziroční pokles o 86 procent. Hlavním důvodem poklesu zisku je růst tvorby opravných položek o 381 procent.

Stavební spořitelna Raiffeisen zvýšila zisk o 32 procent

Raiffeisen stavební spořitelna, třetí největší stavební spořitelna na trhu, zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 32 procent na 416 milionů korun. K výsledku pomohl i jednorázový zisk z prodeje budovy na Senovážném náměstí v Praze a nárůst úrokového zisku. Raiffeisen stavební spořitelna to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Počet nových úvěrů stoupl do června meziročně o čtyři procenta na 9000 i přes současnou hospodářskou recesi a obecný pokles zájmu o půjčky na bydlení. Podíl objemu úvěrů na vkladech nyní činí 40 procent. Meziročně se snížily správní náklady díky synergickým efektům po fúzi s Hypo stavební spořitelnou.

Raiffeisen stavební spořitelna se sloučila s Hypo stavební spořitelnou v loňském roce. Celkový počet klientů na konci roku 2008 činil 903 000. Hypo stavební spořitelna byla bez likvidace zrušena vloni k 31. říjnu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru