Čistý zisk rakouské banky Raiffeisen International klesl ve druhém čtvrtletí meziročně o 92,9 procenta na 22 milionů eur (565,7 milionu Kč). Přispěl k tomu nárůst ztrát ze špatných úvěrů na Ukrajině. Uvedla to banka ve čtvrtečním prohlášení.

Proti předchozímu čtvrtletí se zisk snížil o 60 procent. Podíl špatných úvěrů na celkovém objemu úvěrů se na konci června zvýšil na 6,8 procenta z 4,8 procenta na konci března. Rezervy na ztrátové úvěry se proti předchozímu čtvrtletí zvýšily o 18 procent na 523 milionů eur, ve srovnání se stejným obdobím loni stouply téměř pětinásobně.

Čisté příjmy z úroků se snížily o 7,4 procenta na 729 milionů eur. Příjmy z poplatků klesly o 21,8 procenta na 291 milionů eur.

Analytici tápají na nepřehledných trzích

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 17 milionů eur, jejich odhady však byly rozmanité, od ztráty 22 milionů eur po zisk 82 milionů eur. Důvodem je hlavně nepřehledná situace na některých trzích, na kterých banka působí, například na Ukrajině, v Rusku nebo na Balkáně. Banka ve svém prohlášení neposkytla výhled na celý letošní rok.

Raiffeisen International je dceřinou společností Raiffeisen Zentralbank Österreich, která vlastní 70 procent akcií. Zbylých 30 procent se volně obchoduje na vídeňské burze.

Raiffeisen vlastní druhou největší banku na Ukrajině a největší banku v Rusku, kde je vlastníkem zahraniční subjekt. Další aktiva má i v ostatních zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru