Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí podle prvních odhadů vykázala růst o 0,3 procenta, což je velmi překvapivý výsledek. Mezi analytiky se počítalo s dalším propadem, který měl činit 0,3 procenta. Meziročně však hospodářství vykazuje propad o 7,1 procenta, sdělil ve čtvrtek tamní statistický úřad.

Vývoj za druhé čtvrtletí naznačuje, že nejhlubší hospodářská recese od druhé světové války se chýlí ke konci. Zároveň se zvyšují naděje na širší ekonomické oživení v celé eurozóně.

Německo je klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celá česká ekonomika.

Statistický úřad sdělil, že růst během čtvrtletí táhla vyšší spotřeba, a to jak soukromá, tak veřejná. Zlepšila se stavební výroba i obchod, kde byl propad dovozu výraznější než pokles vývozu.

Ve Francii stejný růst

Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí odrazila ode dna a překvapivě vykázala růst o 0,3 procenta. Ve vysílání rozhlasové stanice RTL to řekla francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová.

Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že ekonomika bude ve druhém čtvrtletí pokračovat v poklesu. Ten odhadli na 0,3 procenta.

Lagardeová také řekla, že Francie nevstupuje do období zvýšeného rizika deflačního vývoje. "Říkám to kategoricky a naprostá většina ekonomů s tím souhlasí. My nevstupujeme do období deflačního rizika," řekla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru