Americká centrální banka (Fed) nechala základní úrokovou sazbu beze změn v pásmu 0 až 0,25 procenta. Fed ve zprávě po dvoudenním zasedání svého měnového výboru naznačil, že program odkupů státních dluhopisů se zřejmě chýlí ke konci.

Fed postupně utlumí nákupy cenných papírů ministerstva financí s delší dobou splatnosti a program do konce října zastaví. V platnosti jej tak ponechá jen o měsíc déle, než původně plánoval. V rámci tohoto programu se Fed snaží ovlivnit úrokové sazby u hypotečních a spotřebitelských úvěrů, aby klesaly i na vzdálenější straně výnosové křivky.

Fed prodlouží pouze trvání programu, nikoli jeho plánovaný dolarový objem. Nadále tak předpokládá, že odkoupí cenné papíry asi za 300 miliard dolarů (zhruba 5,46 bilionu Kč).

"S cílem usnadnit přechodné období na finančních trzích v okamžiku, kdy budou ukončeny odkupy cenných papírů ministerstva financí, rozhodl se měnový výbor postupně zpomalit tempo těchto transakcí a předpokládá, že celá částka bude odkoupena do konce října," uvedl výbor ve sdělení po svém zasedání.

Americké akcie na rozhodnutí Fedu bezprostředně reagovaly mírně nepříznivě a snížily zisky, které vykazovaly během celého dne. Později ale růst zrychlily a Dow Jonesův index vykazoval nárůst asi o 1,8 procenta na 9407 bodů, index S&P 500 přidal 1,6 procenta na 1011 bodů, zatímco index Nasdaq Composite zpevnil zhruba o 2,1 procenta na 2012 bodů.

"Například pro zlato je to ale naprosto neutrální zpráva. Potvrzuje se, že Fed politiku úrokových sazeb zatím měnit nebude," myslí si partner společnosti Logic Advisors Bill O'Neill. "Čím déle to potrvá, tím déle by zde mohla být i dlouhodobá inflace," dodal.

V souvislosti s mimořádně uvolněnou měnovou politikou se objevují obavy, že až se dá hospodářství do pořádku, začne se rychle zvyšovat inflace. Šéf Fedu Ben Bernanke ale tvrdí, že Fed má připravenou strategii ukončení této měnové politiky a je schopen rychle přejít k jiné politice, která nedovolí rychlý růst inflace.

Slábnou ceny cenin

Ceny státních cenných papírů začaly oslabovat, což lze podle analytiků vysvětlit tak, že trh je z rozhodnutí zklamaný. Část investorů totiž čekala, že Fed by mohl objem odkupů zvýšit.

Ekonomika v poslední době vykazuje známky zlepšení, například hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesal pomaleji, než se čekalo. Relativně příznivě vyzněla i zpráva o vývoji nezaměstnanosti za červenec, která ukázala, že zaměstnavatelé zrušili méně pracovních míst, než se předpokládalo. Od začátku recese nicméně v USA již zaniklo více než šest milionů pracovních příležitostí.


Fed v červenci předpověděl, že ve druhém pololetí by se největší ekonomika světa mohla vrátit k růstu. Z posledních šesti čtvrtletí přitom klesala v pěti kvartálech. Centrální banka ale varovala, že nezaměstnanost se udrží vysoko delší dobu, patrně až do roku 2011.

Kurz dolaru na zprávu reagoval růstem vůči japonskému jenu a zastavil pokles vůči euru. Pro kurz americké měny je klíčová ta pasáž sdělení Fedu, v níž centrální banka hovoří o dalším zlepšení finančních trhů.

Vůči jenu se dolar po zveřejnění zprávy prodával za 96,45 JPY a vykazoval růst asi o půl procenta. Těsně před zveřejněním zprávy jeho kurz činil 96,06 JPY. Euro k dolaru vykazovalo růst o 0,3 procenta na 1,4185 USD, před zprávou bylo na 1,4231 USD.

"Dolar začal zpevňovat k většině světových měn, protože každý se teď zaměřuje na optimističtější výhled," poznamenal hlavní analytik makléřské společnosti RBC Capital Markets v Torontu David Watt.

Fed snížil základní sazbu do pásma nula až čtvrt procenta loni v prosinci. Od té doby už do ekonomiky napumpoval miliardy dolarů, s jejichž pomocí chce stimulovat ekonomickou aktivitu. Spojené státy procházejí nejhorší recesí za posledních 70 let.