Pokud by se po zbytek roku vyvíjela obchodní bilance Spojených států stejně jako za první pololetí, byl by celoroční deficit nejníže od roku 1999. Tehdy činil 265 miliard dolarů. Roční přepočet letošního pololetního deficitu je 345,9 miliardy dolarů; schodek za celý minulý rok dosáhl 695,9 miliardy.

V samotném červnu schodek americké obchodní bilance vzrostl na 27,0 miliardy dolarů, ale analytici očekávali nárůst vyšší. Jejich odhady v průměru počítaly se schodkem 28,5 miliardy dolarů z květnových 26 miliard. Výsledek květnové bilance byl nejnižším deficitem za téměř dekádu.

Dovoz zboží za červen do USA stoupl poprvé za 11 měsíců, a to díky vyšším cenám ropy. Je to další znamení, že se nejhorší hospodářská recese od druhé světové války zmírňuje. První nárůst dovozu za téměř rok je také indikátorem, že se poptávka ve Spojených státech začíná oživovat.

Optimistický červen

V měsíční bilanci se ale projevila i silná zahraniční poptávka po zboží a službách z USA. To je zase příznivý signál pro americké výrobce; export se zvýšil druhý měsíc za sebou. Může to být i projev toho, že se začíná oživovat i poptávka ve světě.

Dovoz zboží a služeb se za červen zvýšil o 2,3 procenta na 152,8 miliardy dolarů. Nárůst zajistila především ropa, jejíž dovoz vyskočil o 23,8 procenta na 21,5 miliardy. Jde o nejvyšší měsíční číslo v letošním roce, a to díky vyššímu objemu i cenám. Nahoru šel i import aut, počítačů a civilních letadel.

Export stoupl o dvě procenta na 125,8 miliardy, což je dobrá zpráva pro zpracovatelský sektor Spojených států. Odvětví kvůli recesi pozorovalo pokles poptávky doma i na klíčových zahraničních trzích.

Ožehavý deficit amerického obchodu s Čínou stoupl o 5,4 procenta na 18,4 miliardy dolarů. Jde o nejvyšší údaj od ledna, ale proti rekordním číslům z minulého roku je nižší o 13,1 procenta.

Nervózní Čína

Administrativa prezidenta Baracka Obamy se snažila zmírnit napětí s Čínou během jednáních na nejvyšší úrovni. Změna tónu ale částečně odráží rostoucí závislost USA na ochotě Číny, která je největším držitelem amerických vládních obligací, aby dluhopisy kupovala dál. Schodek federálního rozpočtu USA letos stoupá do rekordních výšin.

Ekonomové jsou přesvědčeni, že se obchodní deficit USA v dalších měsících mírně zvýší, uzavře ale celý rok výrazně pod úrovní z minulého roku. Předpokládá se, že se schodek bilance bude opět zvyšovat v příštím roce s ozdravováním americké i světové ekonomiky, napsaly agentury Reuters a AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru