Cena benzínu zažila ve středu skokové zdražení. Litr Naturalu 95 se aktuálně prodává podle společnosti CCS za průměrnou cenu 29,05 Kč a litr nafty za 26,53 Kč. Na této úrovni byly pohonné hmoty na začátku prázdnin, kdy obvykle zdražují v souvislosti s nárůstem motoristů na silnicích..

Od té doby ale cena spíše klesala. Natural se tak prodával za méně než 28 korun a litr nafty stál i méně než 25 korun. Rostoucí ceny ropy na světových trzích však promluvily i do cen pohonných hmot a vyhnaly je o korunu výše než dosud.

"Růst cen jednoznačně ovlivnily ceny ropy," potvrdil zdražení analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Na světových trzích totiž v několika posledních dnech vystoupala cena ropy na osmiměsíční maxima. Cena americké lehké ropy už od ledna přidala zhruba 60 procent a minulý týden se přehoupla přes 74 dolarů.

K tomu se přidala mírně i česká měna, která mírně oslabila, což se projevuje zdražením.

Fakt, že ceny benzinu vylétly vzhůru uprostřed týdne není podle Čermáka nijak překvapivý. Je podle něj obvyklé, že benzinové pumpy doplňují v první polovině týdne svoje zásobníky a proto právě v těchto dnech se cena pohonných hmot nejvíce mění.

Výhled pro Čermáka pro motoristy ovlivní další vývoj na trhu s ropou. "Cena ropy v průběhu posledních 14 dnů rostla a vyšplhala až nad 74 dolarů za barel. Podpořily ji především lepší hospodářské výsledky firem, některé příznivé makroekonomické statistiky, vyšší poptávka z Číny a optimismus týkající se ekonomického vývoje. Růst cen se proto samozřejmě odrazil i (na velkoobchodní burze) v Rotterdamu, kde došlo ke zdražení nafty i benzínu," dodal.

 

GRAF: Podívejte se, jak se za poslední tři měsíce
vyvíjely ceny pohonných hmot

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru