Míra nezaměstnanosti v Británii ve druhém čtvrtletí stoupla na 7,8 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 1996. Oznámil to statistický úřad. Bez práce bylo 2,435 milionu lidí, tedy nejvíce od roku 1995. Údaje jsou založeny na metodice Mezinárodní organizace práce (ILO).

"Celkový trend tlumených mezd a rostoucí nezaměstnanosti by měl v příštích několika měsících pokračovat," uvedl analytik Amit Kara ze společnosti UBS. Ekonom Stephen Lewis z firmy Monument Securities upozornil, že údaje naznačují slabší spotřebitelské výdaje ve druhém pololetí.

Počet nezaměstnaných Britů je nejvýše za posledních 20 let - čtěte ZDE

Mladých Britů bez práce přibývá. Těm bez kvalifikace hrozí smrt - čtěte ZDE

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,6 procenta, což byl nejhlubší propad od roku 1955, kdy se začal tento údaj sledovat. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt snížil o 0,8 procenta. Britská ekonomika tak klesla již páté čtvrtletí za sebou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru