Z měst, která mají více než 20 tisíc obyvatel, zmizí nejpozději příští rok všechny zbývající telefonní budky. Český telekomunikační úřad chce totiž snížit počet dotovaných automatů zhruba o tisícovku a vybral si všechny, které jsou právě v těchto větších městech.

Definitivní konec éry pouličních telefonních automatů se blíží už několik měsíců. Už v letošním roce se jejich počet sníží o zhruba 1500 na 7500, jak vyplývá z informací uvedených na internetových stránkách ČTÚ.

Snižování počtu automatů, na které stát přispívá v rámci tzv. univerzální služby, souvisí s tím, že lidé už budky využívají jen zřídka. Z některých automatů se dokonce během letošního roku vůbec nevolalo.

Stát nyní provoz veřejných automatů stojí 120 až 150 milionů korun za rok.

Společnost Telefónica loni provozovala 24 tisíc budek, ostatní kromě oněch zhruba 9000, na něž tehdy přispíval stát, hradí ze svého komerčního provozu. Většinu budek nad povinný počet, který se řídí podle počtu obyvatel města či obce, umístila na turisticky zajímavých místech, kde předpokládá o službu větší zájem. Kvůli silné konkurenci mobilních telefonů je ale provoz služby každoročně ztrátový.

Mobilní telefon používá 89 % obyvatel České republiky ve věku nad 15 let. Soukromý telefon vlastní 88 % populace a 16 % má k dispozici služební mobil. Desetina obyvatel mobi vůbec nepoužívá - především důchodci a lidé s nejnižšími příjmy.

Konec éry telefonních budek zajímá i umělce. Loni například v Praze uspořádali výstavu sedmnácti výtvorů, které vznikly právě z bývalých budek. Podívejte se na ně ve fotogalerii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru