Návrhy zákonů ohledně přípravy přechodu na euro a ohledně platebního styku bude vládě předkládat místo České národní banky ministerstvo financí. Centrální banka ale na nich bude s ministerstvem spolupracovat. Nové rozdělení pravomocí přináší novela zákonů o ministerstvech a o ČNB, kterou v úterý podepsal prezident Václav Klaus. Informoval o tom mluvčí Hradu Radim Ochvat. Prezident podepsal i novelu zákona o civilním letectví a o zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen.

Přijetím novely bude převedena veškerá regulace v oblasti finančního trhu, platebního styku a dohledu nad finančním trhem na ministerstvo financí. Novela má podle šéfa tohoto úřadu Eduarda Janoty dokončit proces integrace dohledu nad finančním trhem.

ČNB by podle novely nově spolu s ministerstvem předkládala návrhy zákonů v oblasti měny, peněžního oběhu a peněžního trhu. Výjimkou by měly být úpravy dohledu nad finančním trhem, platebním stykem a vydáváním elektronických peněz. Novela také vytváří zákonné podmínky k provozování informačního systému pro nakládání s informacemi utajovanými státními orgány. Novela dále ruší pro centrální banku časové omezení při nákupu státních dluhopisů nebo jiných cenných papírů se státní zárukou, dosud bylo jeden rok.

Zánik fondu odložen o jeden rok 

Podle podepsaného návrhu na zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen by tento fond měl zaniknout ke konci roku 2010. Vládní návrh původně počítal s ukončením činnosti fondu ke konci letošního roku, sněmovna se ale během projednávání přiklonila k návrhu odložit zánik fondu o jeden rok.

Návrh předložilo ministerstvo financí, podle kterého fond již neplní svůj účel a z ekonomického hlediska nemá smysl, aby ve své činnosti pokračoval. Činnost fondu podle ministerstva značně utlumilo sjednocení dohledu nad finančním trhem od 1. dubna 2006. Na zajišťovací fond jsou napojeny pouze družstevní záložny, jež před tímto datem vstoupily do likvidace, nebo na ně byl prohlášen konkurz. Na fungující kampeličky dohlíží ČNB.

Hlavním účelem novely zákona o civilním letectví bylo původně zvýšit požadavky na kvalifikaci řídících letového provozu, vláda novelu předložila kvůli převedení evropské směrnice do české legislativy. Poslanci ale do novely vložili zásadu, že o věcných břemenech na pozemcích pod letišti, které patří někomu jinému, budou rozhodovat soudy.

Nově tak bude platit, že soud může zřídit věcné břemeno na pozemku cizího vlastníka pod letištěm jen tehdy, pokud převáží veřejný zájem. Soud také vyměří jako náhradu vlastníku pozemku odměnu, která má odpovídat obvyklému ročnímu nájemnému.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru