Kvůli problémům CK Relax Max tours v úterý 56 jejích klientů neodletí přímým charterovým letem na dovolenou do Maroka. Dalších 47 lidí bude na náklady pojišťovny dopraveno ze zahraniční dovolené. Majitel CK Klaudiusz Kaiser Helman nekomunikuje a nebere telefony ani svým zaměstnancům. Sdělil to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

"Oficiálně zatím úpadek vyhlášen nebyl. Klienti jsou však již pracovníky CK informováni, že dnes na své dovolené do Maroka již neodletí," řekl Okamura. Klientům CK na dovolené v Maroku je podle něj již zajišťována jejich repatriace zpět do České republiky.

Podle Okamury byli klienti v Maroku již v pondělí vystěhováni a bydleli na vlastní náklady. Pojišťovna, u které je CK pojištěna, kontaktovala všechny klienty v Maroku a postará se o jejich návrat. "Pojišťovna dostala SMS zprávu, která ji informovala o úpadku. Ačkoliv by v tuto chvíli ještě nemusela jednat, jelikož nemá písemné oznámení, tak koná ve prospěch klientů CK," doplnil Okamura.

Majitel CK Relax minulý týden podle Okamury opakovaně AČCKA ujišťoval, že je vše v pořádku. "Nyní již telefon nezvedá. Pracovnice na pobočce CK nám sdělila, že ani s nimi majitel nekomunikuje. Nicméně klienty již informují o vzniklé situaci," uvedl Okamura. V případě úpadku budou nároky klientů uspokojeny z pojištění, dodal.

 AČCKA odhaduje, že má v tomto okamžiku u této cestovní kanceláře zakoupeno zájezdy několik stovek klientů.

CK Relax Max tours vznikla teprve letos v květnu a specializovala se na zájezdy do Maroka.

Krachujících cestovek je letos více

CK Relax Max není letošní léto výjimečným případem. Jednou z největších kanceláří, která se dokonce dostala do insolvenčního řízení he Tomi Tour. Další cestovní kanceláří je Retur. Zájezdy mělo u kanceláře zaplaceno až několik stovek klientů.

Problémy letos měla i liberecká cestovní kancelář Balkan Travel. Vzhledem ke své finanční situaci prý nebyla schopna poskytovat služby klientům. Nižší zájem turistů letos hlásí většina českých cestovek. Cestovní ruch je jednou z oblastí, které výrazně zasáhla ekonomická krize. Podle nedávného zjištění se na letošní léto prodává zhruba o 15 procent méně zájezdů než loni.

Úpadek vyhlásila i malá cestovní kancelář Cool Travel. Ta měla v zahraničí pouze 5 klientů v lokalitách Maledivy a Řecko.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru