Lichtenštejnsko a Británie v úterý podepsali dohodu o společném postupu proti daňovým únikům. Cílem je přesvědčit britské občany, aby se sami přiznali k tajným účtům, které mají v této alpské zemi. Pokud tak učiní, úřady jim v letech 2010 až 2015 zajistí zvláštní zacházení a mírnější pokuty, než jaké by jim hrozily v případě plného obvinění z trestného činu daňových podvodů. Informovala o tom agentura Reuters.

"Touto dohodou vytváříme stabilní a spolehlivý regulatorní rámec, a klientům dáváme možnost využít atraktivní volby," řekl předseda lichtenštejnské vlády Klaus Tschütscher.

Boj proti daňovým rájům 

Oznámená dohoda je zatím posledním aktem milosti, k němuž se úřady odhodlaly. Ve světě je v poslední době na vzestupu snaha vlád bojovat proti takzvaným daňovým rájům a dalším oblastem nebo zemím, které usnadňují daňové úniky a nejsou ochotny na jejich odhalování spolupracovat s dalšími státy.

Podle mluvčího pro daňové záležitosti může mít zhruba 5000 britských investorů mezi dvěmi až třemi miliardami liber na tajných účtech v Lichtenštejnsku.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru