Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou v úterý podepsal prezident Václav Klaus. O podpisu informoval ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Radim Ochvat.

Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že stát přijde o asi 68 miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal.

Novela zákona původně měla jiný účel, a to zvýhodnit některá biopaliva. Formou daňové úlevy u spotřební daně má podpořit vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit.

Ekologické organizace protestují

Návrh na část emisních povolenek zdarma se do ní dostal během projednávání ve sněmovně. Vznesl ho předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř, exministr průmyslu Martin Říman (oba ODS) a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Proti jejich návrhům protestovali zástupci ekologických organizací, ve středu ráno například před sídlem Senátu představitelé Greenpeace.

"Tady se prostě krade"

Přílepek k zákonu o spotřební dani kritizoval především zelení v čele se svým expředsedou Bursíkem. Podle něho se tvůrci zákona snažili obejít ministerstva a tudíž i ústavní pořádek metodou takzvaného přílepku, který navíc měla podle Bursíka podstrčit firma ČEZ. Když Říman poslancům představil svůj návrh, Bursík na jeho adresu pronesl: "Tady se prostě krade."

Oproti tomu Říman s Urbanem kontrovali, že Bursík a jeho strana touto svojí aktivitou usilují o politické body před podzimními parlamentními volbami.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru