Návrat "starých manažerských časů" lze ilustrovat například u kandidáta na pozici country managera. Ten může při nástupu do nové firmy chtít 150 tisíc korun, tedy stejnou částku, jakou za něj byly firmy ochotné platit ještě před pádem Lehman Brothers. Finančním ředitelům pak firmy, které je chtějí získat, dokonce nabízejí nástupní plat ještě vyšší než před rokem.

"Trh s manažery, který byl jednu dobu skutečně mrtvý, se opět rozjel a stejné jako před krizí jsou už i nabízené platy," potvrzuje Petr Žídek z firmy Top Recruitment, která se zabývá hledáním manažerů.

Manažeři na vzestupu 

Podle serveru Merces, který pravidelně mapuje tuzemské platy, je v současné době průměrná mzda ekonomického ředitele 72 tisíc, ale novým adeptům na toto místo firmy nabízejí až 109 tisíc korun. Nejvyšší nabídky pro obchodní ředitele pak přesahují průměr téměř o sedmnáct tisíc korun.

V českém průmyslu ale ještě "platová krize" neskončila. "Vyhráno zatím nemají šéfové v těžkém nebo automobilovém průmyslu," říká headhunter Daniel Hron z Mid Europe Management Consulting.

Platy českých manažerů v krizi mírně klesly - čtěte ZDE

Platy manažerů jdou dolů - čtěte ZDE

Přestože platy, na které firmy lákají nové manažery, jsou už většinou stejné jako před krizí, u vyplácených odměn, které jsou často ještě vyšší než samotné platy, už situace tak jednoznačná není. "Výše bonusů i fakt, zda firma vůbec nějaké vyplatí, je ve většině společností zatím velkou neznámou," říká Alice Punch z firmy Korn Ferry.

Toho se však nemusí bát například manažeři Českých aerolinií. Díky novým pravidlům pro vyplácení ročních bonusů si letos mohou naopak vydělat více než v minulosti. A to i přesto, že platy v této firmě šly dolů. Základní balík peněz k rozdělení pro manažery ČSA bude letos nejméně 70 procent z ročního platu. Pokud však bude hospodaření firmy ziskové či na nule, může to být i 130 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru