V Gruzii zněly zvony, držela se minuta ticha a prezident Michail Saakašvili prohlásil, že Rusko utrpělo v této válce diplomatickou porážku.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zopakoval, že Rusko před rokem "udělalo, co udělat muselo".

V odštěpenecké Jižní Osetii se hlavní vzpomínkové akce uskuteční v sobotu. Medveděv se jich zúčastní.

O tom, v jakém ovzduší se výročí připomíná, svědčí i to, že americký prezident Barack Obama a viceprezident Joseph Biden podle AFP telefonovali Medveděvovi respektive Saakašvilimu a vyzvali je ke klidu.

Saakašvili v projevu v Gori řekl, že přes vojenské vítězství utrpělo Rusko ve válce o Jižní Osetii diplomatickou porážku. Prohlásil dále, že "díky našim západním přátelům jsou dveře Evropské unie a Severoatlantické aliance otevřeny (pro Gruzii) víc než kdy předtím". Podotkl rovněž, že skoro všechny země světa bránily územní celistvost Gruzie.

Útok na Jižní Osetii

Gruzie před rokem zaútočila na separatistickou Jižní Osetii s cílem znovu nad ní získat kontrolu, ale Rusko, které nad touto oblastí drželo ochrannou ruku, útok odrazilo a jeho vojáci nakrátko vstoupili i na nezpochybňované gruzínské území. Rusko pak uznalo už dříve vyhlášenou nezávislost Jižní Osetie a také Abcházie, jež se rovněž od Gruzie odtrhla.

Medveděv v ruské televizi NTV obvinil Saakašviliho, že útokem na jihoosetskou metropoli Cchinvali zavinil velké lidské ztráty. "Ruská federace musila rychle odpovědět a tak zachránit stovky a tisíce životů a obnovit mír na Kavkazu, který byl vážně ohrožen," prohlásil.

Vzájemné obviňování vládlo i na jiných frontách. Na čtvrteční gruzínskou zprávu, podle níž šlo před rokem o "masivní, koordinovaný a promyšlený útok ruských ozbrojených sil na Gruzii", ruská prokuratura odpověděla, že "shromážděné důkazy a rozsah gruzínské agrese umožňují říct, že invaze do Jižní Osetie měla za cíl eliminovat osetský lid".

Jihoosetský prezident Eduard Kokojev pak obvinil Gruzii, že se v jeho zemi dopouštěla zvěrstev. Podle něho Saakašvili a gruzínští vojenští činitelé "přijali záměrné rozhodnutí zabíjet nevinné lidi. Proč američtí a evropští vůdci tyto lidi dál podporují?" otázal se.

Jen Rusko a Nikaragua

Kokojev také vyzýval k mezinárodnímu uznání jihoosetské nezávislosti. Tu zatím vedle Ruska uznala jen Nikaragua. Stejně je tomu v případě Abcházie.

Podle ruských zdrojů bylo během konfliktu zabito 67 ruských vojáků a 162 jihoosetských civilistů. Gruzie vyčísluje svoje ztráty na 224 civilistů, 161 vojáků a 11 policistů.

Západ stál v konfliktu na straně Gruzie, ruskou reakci na gruzínský útok na Cchinvali považoval za nepřiměřenou a jeho vztahy s Ruskem na několik měsíců ochladly, pak se ale začaly vracet k normálu.