Pražská burza prodloužila díky příznivé náladě na vyspělých trzích silný prázdninový růst o další týden na již pět týdnů po sobě. Investoři poptávali akcie z různých odvětví, nejvíce ale trh podpořily banky.

Na trhu podle obchodníků začínají sílit obavy z obratu a vybírání značných zisků. "Pozitivní sentiment v zahraničí stále zůstává. Jednotlivé tituly však dosahují rekordních úrovní a tak případná výraznější korekce v příštím týdnu není vyloučena," uvedl Josef Kohout ze společnosti Patria Finance. "Růst nemusí být u konce, přesto se mi zdá, že jsme nějaké korekci poměrně velmi blízko," přidal se Michal Semotan z J&T Banky.

Akcie rakouské skupiny Erste, do níž patří Česká spořitelna, stouply o 13,9 procenta na 717 korun, a akcie Komerční banky (KB) se zhodnotily o 11,7 procenta na 3460 korun. Banky hospodařily v prvním pololetí lépe, než očekávali analytici. Příkladně od KB čekal trh zisk kolem 5,4 miliardy korun, skutečnost ale byla takřka 5,8 miliardy korun. Akcie Erste a KB mají dohromady v indexu PX zhruba 44procentní vliv.

Akcie uhelné společnosti NWR zpevnily o 14,4 procenta na 132,3 koruny. Vzpruhou bylo i zvýšené hodnocení od firmy Merrill Lynch, která zvýšila doporučení na stupeň "koupit" a cílovou cenu na zhruba 167 korun za akcii. Vůbec nejsilněji, ale při nadále nízkých obchodech, v týdnu stouply akcie skupiny autobazarů AAA Auto, které se zhodnotily o 16,5 procenta na 13,62 koruny.


Za tempem trhu zaostaly akcie energetické skupiny ČEZ, největší a nejvíce obchodované emise na trhu, které v týdnu přidaly 1,1 procenta na 977 korun. Akcie ČEZ v týdnu po dlouhé době překonaly hranici 1000 korun, ale poté i díky novému doporučení oslabily. Pro silné posílení akcií ČEZ snížila investiční doporučení na stupeň "držet" Deutsche Bank. ČEZ v příštím týdnu zveřejní výsledky hospodaření za první pololetí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru