Polská vláda chce prodat podíl 67 procent ve firmě Enea, o nějž má zájem i ČEZ, za výraznou prémii k současné tržní ceně. Ta je 6,1 miliardy zlotých (zhruba 38 miliard Kč). Náměstek polského ministra národního pokladu Jan Bury také uvedl, že vláda nevidí důvod, proč posouvat termín pro nabídky za 14. srpen. Napsala to v pátek agentura Reuters.

Zatím nikdo nabídku nepodal. Náměstek potvrdil, že zájem o dvě třetiny Enea mají český ČEZ, francouzská GDF Suez, švédský Vattenfall a německá RWE.

"Jednoznačně chceme dostat lepší cenu, než je současná tržní. Jsem přesvědčen, že to, co získáme, bude výrazně vyšší," řekl ve čtvrtečním rozhovoru Bury. "Nesmíme zapomínat, že prodáváme kontrolní podíl, a proto je prémie adekvátní," dodal.

Enea měla loni čistý zisk 215 milionů zlotých. V prvním čtvrtletí letošního roku pak vydělala 202 milionů.

Polsko potřebuje peníze na rozpočtový schodek

Prodej podílu v Enea má být prvním krokem polské vlády ve snaze získat ambiziózním prodejem aktiv 36,7 miliardy zlotých do roku 2010. Příjmy z privatizací země potřebuje, aby pokryla rozpočtový schodek.

Investoři mají předložit nabídky do 14. srpna. Někteří si ale stěžovali, že potřebují na přípravu nabídek více času. Za krátkou označil lhůtu například Vattenfall.

Bury uvedl, že vláda zatím žádné nabídky nedostala. A dodal, že není důvod, proč by se termín měl posouvat, napsal Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru