Míra nezaměstnanosti v Irsku stoupla v červnu na 12,2 procenta, což je nejvyšší údaj od dubna 1995. K růstu nezaměstnanosti přispívá ekonomická recese, která přiměla místní podniky výrazně omezit náklady a propouštět. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil irský statistický úřad.

Počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti se za poslední rok zvýšil o 83 procent na 435 735 osob. To je nejvyšší číslo od založení irského státu v roce 1922. Irsko má 4,2 milionu obyvatel.

Nezaměstnanost stoupla z červnových 11,9 procenta. Na počátku roku 2007 se přitom pohybovala kolem čtyř procent. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že do konce letošního roku se nezaměstnanost zvýší na 13,9 procenta a v příštím roce až na 15,5 procenta. Irsko doplatilo na vysokou závislost na realitním trhu a stavebnictví. V Irsku také silně investovaly americké firmy a země je tak výrazně ovlivněna recesí ve Spojených státech, napsaly agentury AP a Reuters.

Irsko trápí recese. Nezaměstnanost je nejvýše za 12 let - čtěte ZDE

Keltský tygr pokulhává. Irská ekonomika se propadla o 7,5 procenta - čtěte ZDE

Irsko bylo první zemí eurozóny, která spadla do recese. V loňském roce se irská ekonomika propadla o 2,3 procenta a zaznamenala tak první pokles od roku 1983. V letošním roce vláda očekává snížení hrubého domácího produktu o 6,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru