Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pátek dostalo od ministerstva financí souhlasné stanovisko k podprogramu Podpora výstavby obecních nájemních bytů pro občany postižené živelní pohromou. O dotaci ve výši až 1 milion korun mohou žádat obce, které byly postižené povodněmi nebo jinou živelní pohromou a obce, které poskytnou nájemní bydlení osobám z postižených obcí. Informoval o tom mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Ayrer Martin.

"Jestliže obec dokončí novostavbu bytového nebo rodinného domu do 6 měsíců od data vyhlášení krizového stavu nebo stavu ohrožení, může žádat o dotaci ve výši milion korun na jednu bytovou jednotku," uvedl Ayrer.

Těch, kteří nestihnou tuto lhůtu, se bude týkat dotace ve výši 600 000 korun na jednu bytovou jednotku. Ta je určena na novostavbu bytového nebo rodinného domu, nástavbu nebo přístavbu, pokud jimi vznikne nový nájemní byt. Vztahuje se i na změnu stavby, kterou vznikne nový nájemní byt z nebytových prostor.

„Tyto peníze mají pomoci lidem, kterým ničivá povodeň vzala bydlení. Dotace má posloužit zejména jako rychlé řešení jejich současné velmi tíživé situace,“ uvedl ministr Rostislav Vondruška.

Cílem dotace je urychlit výstavbu nájemního bydlení pro občany, kteří v důsledku živelních pohrom přišli o bydlení a nemohou řešit svou situaci jiným způsobem. Výzvu k podávání žádostí včetně podmínek a formulářů uveřejní ministerstvo hned poté, co finančních prostředky schválí vláda. Jednat o nich bude už 17. srpna. Formuláře se hned po schválení objeví na webových stránkách MMR ČR.

Škody ve výší šesti miliard

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka, vyžádaly si 14 obětí. Celkové škody se odhadují na zhruba šest miliard korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát.

Pojišťovny vyřídily po záplavách, které zasáhly v minulých týdnech zemi, zatím 7750 škod. Vyplatily za ně 358 milionů korun. Klienti nahlásili pojišťovnám po povodních 16 461 škod za celkem 1,78 miliardy korun. Pojišťovny odhadují, že počet pojistných událostí přesáhne 17 800 a škody přesáhnou dvě miliardy korun. Vyplývá to ze statistiky k 3. srpnu, kterou poskytla Česká asociace pojišťoven (ČAP).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru