Česká národní banka (ČNB) zveřejnila ve čtvrtek novou prognózu vývoje české ekonomiky. Její součástí je i predikce budoucího vývoje české měny. Ta bude podle aktuální prognózy postupně mírně posilovat.

Zatímco v letošním roce by měl činit její průměrný kurz 26,60 Kč za euro, v příštím roce 25,70 Kč/EUR a v roce 2011 pak 25,30 Kč/EUR, uvedla centrální banka na tiskové konferenci.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma uvedl, že koruna se vrátí k pozvolnému posilování, přestože jsou úroky v ČR ve srovnání s jinými zeměmi nižší. Ke zpevnění domácí měny podle něj přispěje zotavování ekonomiky a pokles rizik v regionu.

Česká koruna se ve čtvrtek vůči euru i dolaru mírně posílila. Krátce před 17:00 byla proti středečnímu závěru k euru silnější o deset haléřů a pohybovala se na úrovni 25,90 CZK/EUR, vůči americkému dolaru pak posílila o dva haléře a obchodovala se na 18,05 CZK/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Podle analytika Next Finance Vladimír Pikory koruna bude ještě letos posilovat více než čeká ČNB, i když ta toto posílení přibrzďuje snížením sazeb. "V srpnu již nepřekonáme hladinu 25,40 CZK/EUR. Tato hladina bude překonána až v září. Náš dlouhodobý výhled se proto nemění. Za rok očekáváme kurz kolem 23,70 CZK/EUR," uvedl Pikora.

Prognózy ekonomiky se zhoršují

Centrální banka pro letošek odhaduje, že ekonomika letos klesne o 3,8 procenta. Odhad ekonomiky se tak oproti předchozí prognóze zhoršil. V příštím roce hrubý domácí produkt poroste podle prognózy České národní banky o 0,7 procenta a v roce 2011 s růstem o 2,2 procenta.

ČNB tak následovala ministerstvo financí, které svoji makroekonomckou prognózu zhoršilo před dvěma týdny. Podle MF letošní pokles dosáhne 4,3 procenta, v příštím roce by pak česká ekonomika měla vzrůst o 0,3 procenta. V roce 2011 by pak podle odhadů MF měla ekonomika již růst tempem 2,4 procenta a v roce 2012 tempem 3,2 procenta.

Podle odhadů Evropské komise letos česká ekonomika klesne o 2,7 procenta a Mezinárodní měnový fond očekává letos propad o 3,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru