Společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) chce využít až čtvrtinu svých akcií jako zástavu za úvěry. Akcie ocelárny by mohly být zastaveny až na pět let. Rozhodovat o tom bude mimořádná valná hromada, kterou firma svolala na 20. srpna, vyplývá z pozvánky na hromadu. Mluvčí podniku Věra Breiová řekla, že program mimořádné valné hromady nebude podnik předem komentovat.

Drobnému akcionáři Petru Červenkovi se plán na zástavu tak velkého množství cenných papírů nelíbí. "Není to nic jiného než další čachr, hledají další způsob, jak vytáhnout peníze z huti," řekl Červenka.

Uvíra: Nejspíše došlo ke snížení ratingu ArcelorMittalu 

Podle drobného akcionáře Petra Uvíry to může souviset s požadavkem na navýšení garancí za již poskytnutou půjčku mateřské firmě. "Nasvědčuje tomu to, že došlo ke snížení ratingu ArcelorMittalu a možná, že španělská banka Caja de Ahorros, která ručí za úvěr pro mateřskou firmu ostravského ArcelorMittalu, potřebovala nějakou další garanci. Anebo se tam chystá další vyvedení peněz z Ostravy a tyto akcie mají sloužit jako záruka. Je to každopádně velmi nestandardní záležitost," řekl Uvíra.

ArcelorMittal Ostrava půjčila spřízněným firmám z koncernu celkem 24,5 miliardy korun ve dvou nízkoúročených půjčkách. Dlouhodobou půjčku firmě LNM Technologies začala poskytovat od roku 2004 formou revolvingových úvěrů. Tato původně dolarová půjčka, jíž kvůli posilování koruny tehdejší představenstvo začalo později vyplácet v českých korunách, se postupně navyšovala až na 13,5 miliardy korun. Doba trvání půjčky byla prodloužena do konce příštího roku.

Smlouva o druhé půjčce, na jejímž základě půjčila AMO mateřské ArceloMittal SA asi 11 miliard korun, byla uzavřena loni v únoru na tři roky.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru