Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu na jednom procentu, což je rekordní minimum. Rozhodnutí banky na odpolední tiskové konferenci zdůvodní její prezident Jean-Claude Trichet.

Ponechání sazeb beze změny předpokládali všichni analytici dotazování agenturou Reuters. Banka podle nich čeká na výsledky svých dosavadních opatření na podporu ekonomiky a poskytování úvěrů.

Předpokládá se, že Trichet dnes poskytne podrobnosti ohledně programu odkupu cenných papírů, který banka spustila před měsícem. Banka hodlá na tento program během 12 měsíců vynaložit 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu korun).

Bank of England ke změně také nepřistoupila

Základní úrokovou sazbu ponechala podle očekávání na historickém minimu 0,5 procenta i Bank of England. Britská centrální banka však zvýšila sumu na odkup aktiv o 50 miliard na nečekaných 175 miliard liber. Napsala to agentura AP.

Podle analytiků bylo téměř jisté, že Británie ponechá úroky na rekordním minimu. Poslední čísla o britské i evropské ekonomice vykazují první známky oživování; zlepšení vykázaly v Británii tento týden služby i zpracovatelský průmysl.

Měnový výbor BoE minulý měsíc překvapil analytiky, když se rozhodl pozastavit program kvantitativního uvolňování měnové politiky na 125 miliardách liber. Banka tímto programem odkupu obligací podporuje hospodářský růst.

ČNB snížila sazby na historické minimum

Česká národní banka snížila na čtvrtečním zasedání úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,25 procenta, což je nejnižší hodnota vůbec.

"Je to rozhodnutí, které nepřekvapilo a přichází ve vhodnou chvíli. Už nyní je zřejmé, že výhled ekonomiky bude chmurnější než předpokládala ČNB v předchozí prognóze. Naopak výhled inflace bude mnohem příznivější," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru