Česká národní banka (ČNB) snížila na čtvrtečním zasedání úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,25 procenta, což je nejnižší hodnota vůbec.

Těsné rozhodování

Podle analytiků měla bankovní rada rozhodování velmi složité. Jednání se účastnilo všech sedm centrálních bankéřů.

Analytici se snížením úrokové sazby počítali, a to z několika důvodů. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se předvším zhoršuje celoroční výhled české ekonomiky a inflace klesá rychleji, než ČNB očekávala.

Navíc ekonomové i upozornili, že koruna je silnější.  "Koruna je dnes o dvě procenta silnější než na konci června, kdy se naposledy jednalo o měnové politice. Kurz koruny se nyní sice výrazněji neodchyluje od své fundamentální rovnovážné úrovně, snížení úrokových sazeb by ale snížilo riziko, že koruna bude pokračovat ve svém tažení a posílí přespříliš," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Na posledním měnovém zasedání 25. června centrální bankéři ponechali sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, činí 1,50 procenta. Naposledy snížila úrokové sazby bankovní rada letos 7. května.

Jak zareagují banky? Zlevní půjčky?

Nyní je vyhrazen prostor bankám, které mohou a nemusí zlevnit pro spotřebitele půjčky. Názory ekonomů se různí. Podle ekonoma Raiffeisenbank Aleše Michla by banky neměly reagovat na rozhodnutí České národní banky zlevněním půjček.

"Nečekám, že by banky měly reagovat zlevněním půjček. Není to právě ČNB, která určuje cenu půjček, ale trh," uvedl Michl.

Opačného názoru je ekonom Patria Finance David Marek, který si myslí, že banky půjčky mírně zlevní. "Myslím si, že banky reagovat budou. Reakce však může být rozdělena, a to na firemní úvěry a běžné hypotéky," uvedl Marek.

"V prvním případě bude nejspíše změna o něco větší. V případě hypoték lze očekávat zlevnění o pár setin procenta. Menší změna ze strany bank je spojena s rizikem, které v současnosti panuje vzhledem třeba k zvyšující se nezaměstnanosti," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru