Akcie americké pojišťovny American Internatioanl Group (AIG) během středečního obchodování na burze v New Yorku zpevňovaly a před koncem seance vykazovaly růst skoro o 60 procent. Většinovým vlastníkem AIG je americká vláda.

Spolu s AIG se prudce zvyšovaly také kurzy polostátních hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae, které přidaly shodně asi 32 procent. Nákupní horečka pak zasáhla i další finanční tituly, takže například akcie Citigroup vykazovaly růst zhruba o deset procent.

AIG se v pátek chystá zveřejnit výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí a mezi analytiky se spekuluje, že výsledková zpráva vyzní velmi příznivě. Minimálně by měla poprvé po pěti obtížných kvartálech ukázat na stabilizaci finanční situace i vyhlídek pojišťovny. V pondělí se také má ujmout funkce nový šéf AIG, kterým byl zvolen Robert Benmosche. Za posledních 14 měsíců to bude už čtvrtý člověk, který je pověřen vedením kdysi největší pojišťovny světa.

"Vzhledem k tomu, že u AIG se potenciálně rýsují dobré zprávy, investoři, kteří spekulovali na pokles akcií AIG, jsou teď nuceni krýt pozice," poznamenal analytik makléřské společnosti vFinance Investments William Lefkowitz. Poukázal tak na klasické krytí krátkých pozic, jak se říká rušení sázek na pokles kurzů. Spekulanti v takové situaci musejí akcie kupovat, aby je mohli vrátit protistraně. Růst kurzu se tím zpravidla ještě urychlí.


Americká vláda loni AIG poskytla mnohamiliardovou finanční injekci, aby pojišťovnu zachránila před téměř jistým bankrotem. Američané uvedli, že záchrana AIG měla přednost před záchranou jiných finančních institucí, například Lehman Brothers, neboť pád AIG by znamenal příliš vysoké systémové riziko. AIG se angažuje ve většině zemí a její produkty jsou navázány na další finanční nástroje. Bankrot AIG by proto mohl být ohrožením pro celosvětový finanční systém.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru