Česká koruna oslabuje už třetí den v řadě a poprvé od 14. července letošního roku se ve středu vrátila nad 26 korun za euro. Analytici vidí hlavní důvod oslabení v možném snížení úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB), o kterém se bude jednat ve čtvrtek. Vyplývá to z údajů zpravodajského serveru Patria Online.

Česká národní banka podle analytiků sníží úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Zároveň ale ekonomové dodávají, že rozhodování bude mít bankovní rada velmi složité a případné snížení bude schváleno jen těsnou většinou.

V případě snížení, by základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla 1,25 procenta, tedy na nejnižší hodnotu vůbec.

"Hráči na trhu zavírali před zítřejším zasedáním ČNB své korunové pozice. Česká koruna v předchozích týdnech celkem výrazně posilovala, když profitovala z poklesu rizikové averze a optimismu na globálních finančních trzích. Protože však existuje riziko, že by ČNB přeci jen mohla svou klíčovou úrokovou sazbu snížit, rozhodli se investoři pro vybírání zisků a přivírání korunových pozic," uvedl ekonom Jan Vejmělek.

Koruna oslabuje i vůči dolaru

Během dne se koruna vůči euru vracela pod 26 korun na 25,98 CZK/EUR, kolem páté hodiny odpolední však opět oslabila na 26 CZK/EUR.

Koruna oslabila i vzhledem k dolaru, a to na 18,1 koruny za dolar.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru