Hillary Clintonová právě začíná svou velkou zahraniční cestu po Africe, je to však její manžel, na koho soustředila pozornost světová média. Bill Clinton je ten, který ze Severní Koreje odvezl dvě zadržované americké novinářky. 

Dvaašedesátiletý Clinton se vrátil na světovou scénu a téměř to vypadá, jako by z ní nikdy neodešel, jeho charisma dál přetrvává. Sešel se se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem a zanedlouho poté s oběma ženami odletěl zpět do USA. Novinářky dostaly milost, vše šlo hladce. Chtělo by se říct: Přijel, viděl a zvítězil. Tak prosté to však nebylo.

Propuštění obou žen předcházely týdny zákulisního vyjednávání pod taktovkou Hillary Clintonové. Nečekaná cesta jejího manžela byla vyvrcholením diplomatických jednání. A jak připomíná například CNN, Bill Clinton by neriskoval svou pověst, kdyby existovala byť jen malá možnost, že by se ze Severní Koreje mohl vrátit s prázdnýma rukama. 

Jméno Clinton vyvolává v Pchjongjangu nostalgii

Když už bylo letadlo s propuštěnými novinářkami na cestě do Spojených států, Hillary Clintonová svému muži z Afriky zatelefonovala a poblahopřála mu. "Samozřejmě, že jsem moc šťastná," řekla poté novinářům. Je moc dobře, že se to podařilo.“ 

Novináři v této souvislosti připomínají, že výběr Billa Clintona jako toho, kdo oficiálně vyjednával se Severní Koreou nebyl náhodný. "V Pchjongjangu je patrná silná nostalgie po době jeho vlády, kdy byly vztahy mezi Severní Koreou a USA silnější," tvrdí John Glionna z Los Angeles Times. 

Dvanáct let za reportáž o uprchlících

Dvě televizní reportérky Laura Lingová a Euna Leeová byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Připravovaly zde reportáž o severokorejských uprchlících, což Pchjongjang vnímal jako politicky motivovanou a pomlouvačnou kampaň. 

Obě ženy byly původně odsouzeny k dvanácti letům nucených prací, nyní jim byla Kim Čong-ilem udělena „mimořádná milost“.