Česko se stále potýká s rostoucí nezaměstnaností, proto stát zvyšuje dávky na podpory v nezaměstnanosti a insolvenci. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ve středu vyčlenil na tento účel dalších 1,505 miliardy korun.

V důsledku dopadů hospodářské krize na český pracovní trh tak Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) odhaduje, žekvůli přibývajícímu počtu lidí bez práce dosáhnou v letošním roce výdaje na tyto dávky 15,034 miliardy korun.

Letos v březnu bylo na podpory v nezaměstnanosti vyhrazeno z rozpočtu MPSV 10,972 miliardy korun. Jen za první pololetí 2009 úřady práce již vyplatily už dvě třetiny celkové částky, tedy přes 7 miliard.

O další prostředky na podporu v nezaměstnanosti  požádal již v červenci vládu ministr práce Petr Šimerka. Kabinet opatření schválil a v souladu s platnou legislativou ho postoupil Rozpočtovému výboru PSP ČR, který s ním ve středu rovněž vyjádřil souhlas.

"Více prostředků na podpory v nezaměstnanosti přitom nebude znamenat zvýšení salda státního rozpočtu, jde o úpravu ukazatelů rozpočtové kapitoly MPSV.  Další posílení výdajů na podpory v nezaměstnanosti bude MPSV řešit ve spolupráci s Ministerstvem financí během 2. pololetí roku 2009,|" uvedla mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.  

Podívejte se na grafiku, jak se letos vyvíjí míra nezaměstnanosti v ČR
(článek pokračuje pod grafikou)

 

Podle ministerstva se z úspor na dávkách státní sociální podpory posílí rovněž finanční prostředky na výdaje související s insolvencí

Nezaměstnanost láme rekordy

Situace na trhu práce se rozhodně nelepší. Míra registrované nezaměstnanosti podle údajů MPSV ke 30. červnu 2009 byla 8,0 procent, to je v meziročním srovnání tříprocentní nárůst. Propad trhu práce potvrdil v úterý i Český statistický úřad. Podle jeho metodiky míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí vzrostla na 6,4 procenta, tzn. nárůst o 2,2 procentního bodu, čímž překonala všechny rekordy za posledních deset let.

I tak se ale Česko řadí mezi nejméně postižené země Evropské unie. Například oproti Španělsku, Estonsku či Lotyšsku, kde nezaměstnanost překročila 17 procent.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru