UniCredit Bank Czech Republic, čtvrté největší bance v tuzemsku podle výše aktiv, klesl v pololetí meziročně čistý zisk o takřka polovinu na 1,2 miliardy korun. Bez započítání loňského jednorázového výnosu z prodeje Hypo stavební spořitelny byl pokles zisku čtvrtinový. UniCredit Bank to oznámila v tiskové zprávě.

UniCredit Bank oznámila výsledky jako druhá z předních bank na trhu. České spořitelně klesl do června meziročně čistý zisk o 4,4 procenta na 6,3 miliardy korun. Komerční banka zveřejní údaje ve středu, analytici odhadují zhruba 15procentní meziroční pokles zisku na 5,4 miliardy korun. ČSOB oznámí výsledky hospodaření ve čtvrtek.

Zisk UniCredit ovlivnilo zhoršení splácení úvěrů klienty kvůli recesi v ekonomice. Ve druhém čtvrtletí objem opravných položek vůči klasifikovaným úvěrům stoupl meziročně na 1,18 miliardy korun z 375 milionů korun.

"Přesto vnímám naše výsledky za první pololetí pozitivně. Zvýšily se například objemy úvěrů vůči klientům, současně došlo k růstu vlastního kapitálu banky. Stále proto mohu říct, že banka byla a je na vzrůstající problémy v ekonomice dostatečně připravena," uvedl generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert.

Čistý výnos z úroků, poplatků a provizí bance meziročně narostl o 0,3 procenta na 4,42 miliardy korun. Objem úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 3,1 procenta. Objem všeobecných provozních nákladů se snížil o 7,8 procenta na 1,95 miliardy korun.

Objem bilance UniCredit Bank v závěru prvního pololetí představoval 258,2 miliardy korun, což znamenalo meziroční pokles o 7,5 procenta. Vlastní kapitál UniCredit Bank činil na konci června téměř 28 miliard korun, meziročně o 9,4 procenta více. Kapitálová přiměřenost byla na konci června 12,42 procenta.

Zisk mateřské banky klesl o více než 70 procent

Zisk mateřské firmy UniCredit ve druhém čtvrtletí činí 490 milionů eur (zhruba 12,6 miliardy korun), čímž překonal očekávání trhu, který podle agentury Bloomberg čeka zisk ve výši 438 milionů eur. O rok dříve za stejné období vykázala banka zisk ve výši 1,9 miliardy eur ve stejném období loňského roku. Výnosy o 2,2 procenta vzrostly a činily 7,76 miliardy eur.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že banka vytvoří čistý zisk 434 milionů eur. Provozní zisk ve čtvrtletí dosáhl 3,90 miliardy eur a proti stejnému období loni se zvýšil o 15,6 procenta.

Akcie UniCredit na výsledky hospodaření reagovaly na burze v Miláně růstem zhruba o 2,4 procenta. Vedly si tak lépe než zbytek trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru