Červnové a červencové záplavy způsobily státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů škody za 750 milionů korun. Jejich odstranění potrvá několik let. Na vodních tocích, které LČR spravují, škody dosáhly 600 milionů korun. Na ostatním majetku a dopravní síti škody vystoupaly na 150 milionů korun. LČR patří polovina lesů v zemi a spravují také zhruba 20 000 kilometrů menších vodních toků.

LČR zpřesněný odhad škod považují stále za předběžný, nyní chtějí podrobně posoudit jednotlivé škody a navrhnout způsoby jejich odstranění včetně financování. Kromě pojistného plnění, které pokryje pouze menší část škod, může podnik například snížit rozsah investic na letošní rok, jednat o podpoře z dotací ministerstva zemědělství či se pokusit získat peníze z evropských fondů.

"Využijeme všechny varianty financování, které máme k dispozici. I tak je však jisté, že se povodňové škody promítnou negativně do konečného hospodářského výsledku za letošní rok," uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. LČR budou například jen nejnutnější zabezpečovací práce, například obnovení dopravní přístupnosti do některých oblastí, stát zhruba 80 milionů korun.

Cena povodní

LČR na začátku července odhadly škody po povodních na spravovaných tocích a dalším majetku na stovky milionů korun, například na Novojičínsku firmě vznikly největší škody v povodí Jičínky a Zrzávky. Kromě vážného poškození budov a infrastruktury povodeň například zničila historický jez na Zrzávce v Bludovicích.

Povodně a zemědělství: Nadpoloviční většina škod padla na Jihočeský kraj - čtěte ZDE

Lesy ČR nabízejí po povodních pomoc: Metr krychlový dřeva za korunu - čtěte ZDE

Lesy ČR měly loni podle předběžných výsledků hrubý zisk 400 milionů korun při tržbách přes osm miliard korun. Letos podnik podle nedávného vyjádření Sýkory počítá proti loňsku se zhruba polovičním ziskem. Ředitel to zdůvodnil ekonomickou krizí, která omezila odbyt a snížila ceny dřeva. Ročně se v lesích podniku vytěží v průměru sedm milionů metrů krychlových.

Podle posledních odhadů v ČR letošní záplavy, které byly třetí nejtragičtější v novodobých dějinách státu, způsobily škody za více než 8,5 miliardy korun. Povodně, které připravily o život v celé ČR 15 lidí, vypukly na severu Moravy a postupně ve větší či menší míře postihly i další regiony - Olomoucký, Jihočeský a Zlínský kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru