Americký dodavatel jaderných elektráren (JE) Westinghouse se zúčastní výběrového řízení na výstavbu dvou nových bloků v JE Temelín, které vyhlásila společnost ČEZ. Westinghouse o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

"Díky předchozím zkušenostem, které má Westinghouse s dodávkami pro Temelín, dobře vnímáme potenciál a schopnosti, kterými Česká republika disponuje pro navrhování a konstrukci takto rozsáhlých projektů," řekl ředitel pro rozvoj mezinárodních zakázek Westinghouse Gary Shuttleworth.

Odborníci se shodují, že v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro ČEZ v úvahu v podstatě jen pět dodavatelů: vedle amerického Westinghousu dále francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonské Mitsubishi nebo společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea.

Westinghouse: 40% podíl na jaderných elektrárnách ve světě 

Westinghouse je výrobcem jaderného reaktoru takzvané třetí plus generace AP 1000. Čtyři reaktory tohoto typu jsou podle Shuttlewortha ve výstavbě v Číně, v USA má firma dodat šest reaktorů. Na technologiích Westinghouse je podle firmy založeno 40 procent ve světě fungujících jaderných elektráren.

Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a do roku 2010 do něj dodává jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru