Akcie na Wall Street v pondělí posílily o více než procento díky lepšící se kondici zpracovatelského průmyslu. Index širšího trhu se dostal nad 1000 bodů poprvé po devíti měsících. Signály, že se ekonomika zpevňuje, daly investorům i banky a trh s bydlením.

Index Dow Jones posílil o 1,3 procenta (114,95 bodu) na 9286,56 bodu. Index Nasdaq stoupl o 1,5 procenta (30,11 bodu) na 2008,61 bodu.

Na širším trhu stoupl index S&P 500 o 1,5 procenta na 1002,63 bodu. Dostal se tak nad 1000 bodů poprvé od loňského listopadu. Index slouží jako rozhodující ukazatel pro mnohé fondy.

Červencový růst amerických akcií se tak přelil do srpna; ještě v březnu byl trh na 12letém minimu. Akciím pomohla předpověď, že zpracovatelský sektor v USA příští měsíc poroste, červnový nárůst stavebních výdajů a prodej vozů z koncernu Ford.

"Trh začíná cítit ekonomické oživení," uvedl jeden z obchodníků. "Je možná příliš brzy na vyhlášení vítězství, jsme ale na dobré cestě," citovala ho agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru