Zhruba 6000 zaměstnanců americké automobilky General Motors využilo nejnovější nabídku na dobrovolné opuštění podniku výměnou za odstupné či na předčasný odchod do důchodu.

Počet zaměstnanců továren GM ve Spojených státech kvůli ohlášeným odchodům klesl na zhruba 48 tisíc lidí. Firma dříve uvedla, že jej v letošním roce hodlá snížit až na zhruba 40.500 lidí.

Společnost GM nedávno opustila bankrotový režim poté, co se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnila v menší podnik, který by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem "nové GM" je nyní americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů (zhruba 549,4 miliardy Kč) a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Firma v loňském roce přišla o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. O prvenství ji připravil japonský konkurent Toyota Motor. GM vládla světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.


Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru