Letošní povodně způsobily v českém zemědělství a příbuzných oborech škody za téměř 200 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Nejvíce zasaženým regionem je dle MZ Jihočeský kraj, kde škody dosáhly 111,5 milionu korun. Podle ministra Jakuba Šebesty bude úřad usilovat o finanční kompenzace pro zemědělce. O jejich výši by měla rozhodnout vláda.

Škody na polních plodinách vyčíslily Agentury pro zemědělství a venkov, které prováděly jejich monitoring, na 107,5 milionu korun. Rybářům voda způsobila ztráty ve výši přes 66 milionů korun. V lesním hospodářství, kde poškodila velká voda zejména sazenice stromů, odhadují agentury škody na více než sedm milionů korun. Více než pět milionů korun bude stát zemědělce obnova strojů a staveb.

Agrární komora: Povodně způsobily škody v zemědělství ve výši 200 milionů korun - čtěte ZDE

Záplavy na jihu Čech napáchaly škody za miliardu korun - čtěte ZDE

Podle posledních odhadů v ČR záplavy způsobily škody za více než 8,5 miliardy korun. Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod ponese stát. Pojišťovny dle statistiky ke 27. červenci odhadují, že počet pojistných událostí přesáhne 17 700 a škody budou činit 1,94 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru