Ceny ropy na světových trzích pokračují v růstu a barel referenčního typu West Texas Intermediate (WTI) se vrátil nad 70 dolarů. Mimo jiné pomáhá statistika z Číny, která ukazuje na pokračující růst aktivity v tamním průmyslu. K růstu cen ropy ale přispívá i slabý dolar, který je kvůli vyšší oblibě rizika na letošním minimu.

V ranních hodinách se barel WTI v Asii prodával za zhruba 70,10 USD a proti předchozímu závěru se jeho cena zvýšila asi o 60 centů. Cena severomořského Brentu se zvýšila na 72,40 USD a trh navázal na příznivý vývoj z konce minulého týdne, kdy ropa prudce zdražila.

"Ceny ropy nacházejí podporu v příznivé náladě. Údaje o růstu americké ekonomiky potvrdily, že to nejhorší je za námi a pozornost se teď bude upínat k tomu, jak rychlé bude oživení," myslí si analytik komoditního trhu ve finančním ústavu National Bank of Australia Ben Westmore.

Ekonomika USA v poklesu 

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala tempem jednoho procenta ročně, zatímco na trhu se čekal pokles o 1,5 procenta. Revize dat ale ukázala, že v prvním čtvrtletí propad hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,4 procenta, zatímco předběžná zpráva ukazovala na pokles o 5,5 procenta.

Ropa zdražuje také díky růstu cen akcií, a to prakticky v celém světě. Nejvíce se ale zvyšují akciové indexy v Asii. Podpůrným faktorem pro růst cen ropy je i zpráva o poklesu zásob ropy v Číně, a to jak strategických, tak komerčních. Podle agentury Nová Čína zásoby na konci června klesly o 2,7 procenta na 37,7 milionu tun. V Číně se spotřeba ropy zatím dál zvyšuje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru