Česká národní banka podle většiny analytiků oslovených ČTK zřejmě na svém čtvrtečním zasedání sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Zároveň ale ekonomové dodávají, že rozhodování bude mít bankovní rada velmi složité a případné snížení bude schválenou jen těsnou většinou.

V případě snížení, by základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla 1,25 procenta, tedy na nejnižší hodnotu vůbec.

"Argumenty pro i proti snížení úrokových sazeb jsou tedy velmi silné a je jasné, že bankovní rada nebude jednotná. Poměrem 4:3 nakonec centrální bankéři podle nás rozhodnou snížit své sazby o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum. Zde podle nás snižování úrokových sazeb skončí a naopak počátkem roku již budou úrokové sazby růst," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška má ČNB pro snížení sazeb více důvodů než v červnu. Především se podle něj zhoršuje celoroční výhled české ekonomiky a inflace klesá rychleji, než ČNB očekávala. "Celkově vidím více než 50procentní pravděpodobnost snížení repo sazby o čtvrt procentního bodu," uvedl.

Navíc ekonomové upozorňují, že i koruna je silnější. "Koruna je dnes o dvě procenta silnější než na konci června, kdy se naposledy jednalo o měnové politice. Kurz koruny se nyní sice výrazněji neodchyluje od své fundamentální rovnovážné úrovně, snížení úrokových sazeb by ale snížilo riziko, že koruna bude pokračovat ve svém tažení a posílí přespříliš," uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Naopak hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč i přes silné argumenty pro snížení sazeb očekává, že bankovní rada sazby ponechá na stávající úrovni. Především podle něj posílení koruny je taženo globálním sentimentem a ne výsledky české ekonomiky. "Pokud by se z jakýchkoliv důvodů globální riziková averze opět zhoršila, tak by česká koruna mohla poměrně výrazně zkorigovat na slabší úrovně, zejména v situaci dalšího snížení sazeb ČNB," upozornil.

Korunu rovněž může podle něj oslabit horší výhled veřejných financí Česka. Navíc se podle Jáče zlepšuje i ekonomický obrázek eurozóny, která má nejhorší fázi propadu zřejmě za sebou.

"Sečteno a podtrženo, rozhodování bankovní rady bude nelehké. Je zde sice řada relevantních důvodů pro snížení úroků, nicméně tato otázka se opravdu stává velmi citlivou v situaci, kdy jsou oficiální úrokové sazby již velmi nízké a jejich další mírné snížení by mělo z hlediska podpory ekonomiky jen velmi diskutabilní dopad," uvedl Jáč.

Na posledním měnovém zasedání 25. června centrální bankéři ponechali sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, činí 1,50 procenta. Naposledy snížila úrokové sazby bankovní rada letos 7. května.

Na zasedání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 6. srpna, která bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, bude přítomno všech sedm členů bankovní rady.

ČNB ve čtvrtek rovněž zveřejní novou prognózu. V té stávající z května odhaduje ČNB, že ekonomika letos poklesne o 2,4 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 1,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru